Inžinierske siete

V našich projektoch venujeme osobitnú pozornosť kompetentnému dizajnu a
kvalitné položenie inžinierskych sietí vo vnútri domu – elektrické vedenie,
vodovod a kanalizácia, inštalácia vodoinštalácie
a vetranie.

Správny dizajn, výber materiálov, komponentov a kvalita inštalácie
tieto nástroje poskytujú nielen pohodlie bývania vo vašom dome,
ale tiež zaručujú spoľahlivosť a bezpečnosť týchto systémov na mnoho rokov.

Elektrické vedenie

Možnosti zapojenia

Vodovod

Inštalatérske práce v dome

Inštalatérstvo

Inštalatérske práce

Vetranie

Typy a inštalácia vetrania pre domy SIP

Elektrické vedenie

Samonosný izolovaný drôt doma – bezpečný, prefabrikovaný a tiež veľmi pohodlný pri kladení elektrických káblov a plánovaní elektrického vedenia v domácnosti. Drevo je prírodný materiál, je veľmi ľahké a príjemné ho lepiť, rezať, zavádzať spojovacie prvky do rôznych políc a zariadení.

Moderný dom je rozvinutá sieť elektrických rozvodov a káblov (internet, senzory inteligentnej domácnosti)! Všetky druhy elektrických spotrebičov, osvetľovačov, ohrievačov, všetko by malo fungovať ako hodiny – preto stojí za to zvoliť si vopred dobrý a kvalitný materiál, ktorý vydrží zaťaženie, a dobre naplánovaná inštalácia vás ušetrí od problémov s absenciou zásuviek na najnevhodnejšom mieste, použitím predlžovacích šnúr a nosičov. Skryté elektrické vedenie je v zásade zvyčajne položené v celom dome, takže kvalita drôtov na sip paneli by mala byť na dobrej úrovni.

Ako teda zvoliť správne a hlavne realizovať elektroinštaláciu v dome zo SIP panelov?

Po prvé: nezabudnite, že väčšina typov panelov SIP je veľmi bezpečná, zdraviu škodlivá a odolná voči rôznym faktorom prostredia! Nikoho teda nepočúvajte, táto vojna medzi priaznivcami tehly a priaznivcami panelov SIP bude trvať ešte viac ako jeden rok. A po druhé, domy vyrobené z panelov SIP sa používajú už niekoľko desaťročí v zahraničí, kde sú ľudia veľmi zodpovední za svoj majetok a zdravie, inak by poisťovne odmietli poisťovať takéto domy alebo by skrachovali a platili poistenie domácnosti z panelov SIP. Mimochodom, viac ako 70% nových domov je postavených z panelov SIP!

A tak možno začnime s typmi elektroinštalácie

 • Otvorenou metódou je, keď elektrické vedenie prechádza priamo cez panel SIP (napríklad pozdĺž tapety), táto metóda nie je vhodná pre každého a funguje hlavne ako prvok domácej výzdoby v retro štýle.
 • Káblové kanály – plechy sadrokartónu sú položené na povrchu dosky OSB a sú na nich namontované skrinky na káblové rozvody, slúži ako izolátor pre panel SIP. Panely SIP, rovnako ako dosky zo sadrokartónu, sú rovnomerne obdĺžnikové, je veľmi ľahké ich spojiť kvôli rovným povrchom, takže inštalácia elektrickej siete nezaberie veľa času.
 • Inštalácia soklovej lišty je taká, keď je elektrické vedenie samonosného izolovaného drôtu domu ukryté vo vnútri ozdobných soklových líšt.
 • Vedenie vo vnútri kovových rúrok (alias skryté vedenie) – týmto spôsobom vrstva kovu oddeľuje vedenie od panelov SIP. A samotné vedenie je skryté pred očami obyvateľov a hostí. Káblové kanály sú namontované priamo do panelu VTS. Pretože je káblový kanál z kovovej hadice vyrobený dokonca aj vo fáze rezania doma, zostáva vám alebo pánovi iba jednoducho umiestniť kábel do kanálov. Preto je potrebné vopred naplánovať umiestnenie všetkých bodov zásuviek a žiaroviek. Mimochodom, obrovskou výhodou SIP panelov je, že je veľmi ľahké na nich vykonať elektroinštaláciu! Skúste napríklad rezať káblový kanál do tehál a SIP panelov – majú vynikajúcu pevnosť, nedrobia sa a ľahko sa spracovávajú!

Ako správne usporiadať elektrické vedenie v dome SIP je predmetom polemík, ktoré nemajú koniec! Najdôležitejšou vecou, ​​ktorá nás vedie, je bezpečnosť v našom dome SIP. Na západe už dávno prišli s takou vecou, ​​ako je inštalácia ochrany pred elektrickým oblúkom do elektrického panelu.

Ako teda stále zabezpečiť elektrické vedenie v dome od panelov SIP?

Existujú požiadavky testované časom, skúsenosťami a zdravým rozumom:

 • Pokládanie správne vybraných typov káblov, ktoré pozostávajú z nehorľavých materiálov a odolávajú zaťaženiu (NYM je typ kábla s výplňou, ktorý má vysoký index kyslíka, alebo VVGng-ls je veľmi odolný a stabilný typ kábla, ktorý vydrží viac ako tucet rokov).
 • S otvoreným elektrickým vedením, to znamená cez káblové kanály, spravidla všetci výrobcovia ponúkajú materiály, ktoré boli testované časom a skúsenosťami. Takéto káble sú zvyčajne označené príslušnou bezpečnostnou značkou.
 • Inštalácia automatického stroja, ktorý bude chrániť a riadiť činnosť všetkých elektrických rozvodov tak v jednotlivých miestnostiach, ako aj v celej elektrickej sieti domu.
 • Inštalácia RCD (zariadenie na zvyškový prúd) na lištu DIN v tieni na ochranu pred zvodovými prúdmi.
 • Inštalácia uzemnenia a ochrany pred bleskom. Toto je povinná požiadavka pre domácnosti SIP.
 • Inštalácia ochrany pred oblúkom okamžite zabráni skratu a izoluje problémové miesto od siete.

Takže domy SIP alebo panelové domy SIP majú vynikajúcu pevnosť a energetickú účinnosť. Bezpečnosť zaručuje použitie kvalitných materiálov bez ohľadu na typ skrytého alebo otvoreného elektrického vedenia.

Profesionálny elektrikár vám vždy poradí, poradí, ako a čo je lepšie zvoliť pre konkrétny typ napájania.

Chcete svoj teplý a útulný domov už za 1 – 2 mesiace? Potom sú vašou voľbou domy s rámovým dúškom, ktoré sú veľmi teplé a bezpečné. Všetko je také jednoduché, že vy sami môžete všetko organizovať a organizovať, ale napriek tomu, keď prácu vykonávajú profesionáli, je rýchlosť spustenia CIP doma jednoducho pôsobivá! Absolútne všetko, od dekorácie steny až po elektrické vedenie, vám dá iba radosť a pohodlie

Inštalácia v dome z panelov SIP

Že by sme si mali postaviť dom! – jednoznačne hovoríme o montovaných domoch z panelov SIP.

Tak ako v každom dome, aj v tomto prípade je potrebné zorganizovať všetku vodnú a tepelnú komunikáciu a nezabudnúť na splašky.

Ako teda správne vyrobiť kanalizáciu a vodovod v súkromnom dome zo SIP panelov, ktoré potrubia použiť a čo hľadať?

Začnime možno rozhodnutím, či máme centrálny vodovod, kde budeme pripojení, alebo či je potrebné vyvŕtať studňu.

Vymenujme 3 najobľúbenejšie typy studní pre súkromný samonosný izolovaný drôt doma

 • Vápenec dobre
 • No na piesku
 • Habešská studňa

Môžete si vybrať na základe parametrov stránky a vašich požiadaviek, môžete si prečítať podrobnejšie o druhoch a výhodách studní.

Prirodzene, samotná voda nebude vytekať pod požadovaným tlakom. Budete musieť namontovať čerpacie zariadenie a mali by ste myslieť aj na akumulačnú nádrž na vodu. Pripojenie studne k samonosnému izolovanému drôtenému systému domu je podobné ako pripojenie k centrálnemu prívodu vody.

Stručne, inštalácia vodovodného systému v samonosnom izolovanom drôtovom dome v krokoch:

 • pripájame sa na vodovod (centrálny vodovod alebo studňa)
 • prinesieme fajku do nášho domu SIP
 • Vypracujeme schému a urobíme rozvody vody a kanalizácie
 • pripájame k nim spotrebiteľov

Mimochodom, v skutočnosti to bude rovnako jednoduché.

Prvá otázka je, kde skryť vodovodné potrubie, vlastne aj inú SIP komunikáciu doma?

Zvážte tieto možnosti:

 • Plastové káblové kanály, kde nie sú skryté iba rúry, ale napríklad aj elektrické vedenie.
 • Krabice zo sadrokartónu tiež nie sú zlou voľbou, umožňuje vám skryť rôzne komunikácie.
 • Dosky zo sadrokartónu (falošné steny) – inštalujú sa na potrubia a kanály položené pozdĺž samonosného izolovaného drôtu.

Estetickejšie bude pôsobiť, ak ihneď po inštalácii skryjete vonkajšie potrubia prívodu vody a prívodu vody. Ekonomickou možnosťou je skryť rúry vedené cez plastové káblové kanály. Jedná sa o veľmi ľahkú a ekonomickú možnosť. Ešte lepším riešením je vytvoriť z profilov rám na výstupných bodoch vodovodných potrubí a potom všetko opláštiť sadrokartónovými doskami. Alternatívou sú falošné steny.

Príjem vody pre dom z panelov SIP z centrálnej vodovodnej siete je dodávaný pod zemou. Domy SIP odvádzajú vynikajúcu prácu s chladným počasím, najmä v našich zemepisných šírkach. A aby prívod vody nezamrzol, sú schované v tepelne izolovanej schránke. Usporiadanie potrubia vo vnútri samonosného izolovaného drôtu domu má taký koncept ako bodový vstup. To znamená, že hlavný kolektor je vytvorený v technickej miestnosti, odkiaľ je voda už dodávaná do celého domu, v závislosti od počtu podlaží to bude počet kolektorov prívodu vody – jeden na poschodie alebo stúpačku.

Inštalácia kanalizácie sa najčastejšie vykonáva pomocou lisovacích materiálov. Optimálny priemer potrubia je 16 a 20 mm.

Napríklad pre dvojpodlažné domy SIP je rozvod vody distribuovaný do 4 kolektorov:

 • Prízemie – studená voda
 • Prízemie – teplá voda
 • Druhé poschodie – studená voda
 • Druhé poschodie – teplá voda

Do každého bodu v dome je ťahané potrubie s ventilom, ktoré umožňuje izolovať časť všeobecného vodovodného systému, napríklad vymeniť kohútiky alebo vykonať opravy, prestavbu.

Pri pokladaní vodovodného systému v dome z panelov SIP je lepšie vyrábať dlhé potrubia, tým sa minimalizuje počet pripojení. A samozrejme je lepšie používať iba kvalitné materiály.

Je dôležité, aby potrubia so studenou vodou mohli kondenzovať vlhkosť na povrchu v dôsledku teplotných rozdielov. Tomu sa však dá ľahko vyhnúť, ak je počas kladenia a inštalácie potrubia rúrka chránená vlnitým puzdrom.

Vonkajší septik je vyrobený pre samonosný izolovaný drôtený dom, kde nie je prístup k centrálnym kanalizačným systémom. Vo fáze plánovania domu je potrebné vypracovať schému vodovodu, kanalizácie a všetkých potrubí.

Pokládka komunikácií vrátane prívodu vody v dome z panelov SIP sa vykonáva podľa štandardných pravidiel a predpisov:

 • Zaistite požadovaný uhol sklonu každého segmentu potrubia
 • Miesta spojovacích materiálov a spojov musia byť urobené čo najsilnejšie a najtesnejšie, potrubia by mali byť vyrobené čo najdlhšie (na maximálnu možnú dĺžku)
 • Miesto, kde sú vodovodné potrubia pripevnené k stene, musí zaručovať pevné spojenie a zneškodniť kanalizačnú a vodnú infraštruktúru.
 • Nakúpte všetky komponenty v jednom obchode od jedného výrobcu, aby ste ich tak mohli tráviť menej času, všetky diely sa budú musieť zmestiť 1 na 1
 • Nepoužívajte kotúče a iné druhy pečatí. V prípade potreby je povolené použitie tmelu.
 • cement a podobne nie sú vhodné na izoláciu a neposkytujú záruky dlhej životnosti vodovodného systému samonosných izolovaných drôtov domu a kanalizácie
 • projekt vodovodných komunikácií, vodovodu a kanalizácie SIP doma je lepšie vykonať tak, že kanalizácia a štruktúra vodovodu sú umiestnené na jednom mieste, čo výrazne zjednoduší údržbu a modernizáciu.

Robiť akýkoľvek druh komunikácie, či už je to elektrické vedenie alebo prívod vody v dome, je možno príjemná práca, pretože nakoniec získate svoj teplý a útulný domov

Inštalatérstvo 

V skutočnosti sa inštalatérske práce v samonosnom izolovanom drôtenom dome nelíšia od inštalatérskych prác v tehlových, betónových alebo drevených domoch. Pre rámové domy (ako aj pre ich ďalšie typy) sú pravidlá inštalácie a výber vodovodných a hydroizolácií nasledovné:

 1. správne zónovanie vo fáze projektu;
 2. organizácia ochrany povrchu pred vlhkosťou pomocou dokončovacích materiálov;
 3. spracovanie všetkých spojov tmelom.

Inštalácia kanalizácie v dome zo SIP panelov na druhom poschodí

Ak máte dvojpodlažný rámový dom a plánujete umiestniť toaletu alebo kúpeľňu do druhého poschodia, potom venujte osobitnú pozornosť izolácii podlahy od vlhkosti – správne spracovanie ju ochráni.

V druhom poschodí sú doskové podlahy a spodná časť stien ošetrené špeciálnou zmesou a až potom sa na ne položí vrstva sadrokartónu. Všetko je rýchle a ľahké, ako pripraviť sendvič! Po dokončení všetkých izolačných prác môžete začať vnášať do domu krásu.

Vyriešili sme izoláciu kúpeľní a toaliet. Inštalatérske práce v dome sú teraz vyrobené z panelov SIP! Pamätajte, že akékoľvek inštalatérske práce vo všetkých kúpeľniach musia byť predovšetkým funkčné. A samozrejme zladiť so zvyškom interiéru.

Správnou inštaláciou armatúry v domčeku je hygiena, ergonómia, pohodlie a kompatibilita s ostatnými prvkami interiéru.

Dovážané alebo domáce?

Na túto otázku neexistuje správna odpoveď. Vo väčšine prípadov má sanitárna keramika z vyvážajúcich krajín mnoho charakteristík, medzi ktoré patrí:

 • cena;
 • použité materiály;
 • kvalita kovu;
 • doplnky a pod.

Výber závisí od vašich schopností a preferencií.

Pri stavbe rámového domu (ako každý iný dom) majte na pamäti, že v mnohých regiónoch a osadách je ukazovateľ tvrdosti vody pomerne vysoký. Pre drahé inštalatérske práce môže byť potrebná pomoc filtračného systému.

Hlavnou výhodou inštalácie všetkých prvkov vodovodného systému v domoch SIP je, že celý proces prebieha prakticky bez prachu a otvory pre potrubia sa nemusia dlho a hlučne vŕtať ako v betónových alebo tehlových stenách. To všetko výrazne znižuje časové a finančné náklady a život v takom dome je potešením

Vetranie

Každý dom potrebuje pre úplné pohodlie vetranie – vždy je potrebný čerstvý vzduch. Poďme sa teda bližšie pozrieť na naše plánované vetranie pre dom SIP a jeho približné náklady. Vôbec nezáleží na tom, či sa dom nachádza v Kyjeve alebo v ktoromkoľvek inom meste na Ukrajine alebo dokonca v Európe.

Rámové domy z panelov SIP sú samozrejme jedným z najgeniálnejších vynálezov ľudstva. Okrem samotnej stavby domu by ste mali brať do úvahy aj zvláštnosti inštalácie ventilačného systému v ňom. Zároveň by cena materiálov a inštalácia ventilačného systému mala byť už zahrnutá v cene 1 štvorca. m. plocha domu – „termoska“.

Tesnosť samonosného izolovaného drôtu v domácnosti je veľmi dobrá pre energetickú účinnosť, ale zároveň sa pri starostlivosti o cirkuláciu vzduchu v štádiu montáže domu budete racionálne starať nielen o svoje zdravie a zdravie svojich blízkych, ale aj o dom. Dobré vetranie pre domy SIP naplní váš domov čerstvým vzduchom.

Odborníci v odbore odporúčajú, aby sa už vo fáze projektovania domu postarali o taký dôležitý aspekt, ako je vetranie domov SIP na kľúč. Keď je dom postavený, nemusíte posudzovať správnosť schémy a inštalácie ventilačného systému. Po prenajatí domu sa do neho bude musieť nasťahovať vaša rodina!

Ďalšou nepochybnou výhodou ventilačného systému, ktorý inštalujú skúsení remeselníci, je to, že zaisťuje nielen jemné prúdenie čerstvého vzduchu, ale tiež pomáha odstraňovať cudzie pachy z miestnosti. Počas zimy nemusíte otvárať okná, aby ste vetrali dom, a zároveň nechať väčšinu uloženého tepla.

Je to dobré a nainštalované, berúc do úvahy všetky dizajnové vlastnosti domu a vaše želania, ventilačný systém zvládne cirkuláciu vzduchových hmôt v žiadnom okamihu. Na základe týchto dvoch faktorov sa tiež počítajú náklady na vetranie domov z panelov SIP.

Inštalácia vetrania na kľúč pre panelové domy je najrýchlejšou a najjednoduchšou možnosťou. Dnes je možné tento typ práce objednať nielen v meste Kyjev, ale aj v iných regiónoch, pretože celá Ukrajina dnes otvára dvere novým technológiám v oblasti staviteľstva. Jednou z takýchto inovatívnych technológií je „Canadian House“.

Typy vetrania pre domy SIP

Existujú dva hlavné typy ventilačných systémov pre rámové domy:

 • prívodné a odvodné vetranie (PVU);
 • rekuperátory.

PVU má nasledujúce výhody:

 1. Jedno zariadenie na prívod a odvod vzduchu
 2. Automatizácia a produktivita
 3. Filtrácia vzduchu
 4. Čistenie vzduchu od prachu a malých častíc
 5. Ovládanie prívodu vzduchu
 6. Regulácia vlhkosti
 7. Ovládanie teploty
 8. Dobrá účinnosť pri spätnom získavaní tepla

Rekuperátor pre domácnosť bude vynikajúcim riešením, ak je dom už postavený. Takýto systém je možné inštalovať samostatne v každej miestnosti. Rekuperátory môžu byť inštalované po jednom alebo vo dvojiciach. Druhá možnosť poskytuje prívod čerstvého vzduchu a odsávanie vzduchových hmôt v rôznych častiach domu. Nasávaním vzduchu z ulice ho systém automaticky zahrieva. Prístroje sú navyše vybavené špeciálnymi filtrami a ochranou proti hmyzu.

Pre úplnú schému vetrania doma stojí za to zvážiť aj vetranie v kúpeľni, kúpeľni a kuchyni.

Inštalácia PVU alebo rekuperátora v SIP-dome je pomerne jednoduchý a rýchly proces bez prakticky žiadneho prachu. Vzhľadom na to, že panely domu sú vyrobené z dosiek OSB, triesky a rezanie materiálu trvá oveľa kratšie ako v bežných tehlových alebo betónových domoch. Príjemná vôňa dreva v tandeme s čerstvým vzduchom navyše zanechá malých ľudí ľahostajných.

Moderné ventilačné systémy pre domy SIP sú tiché a hospodárne a sú vybavené zariadeniami na diaľkové ovládanie.

Vetranie je zárukou čistoty a zdravia, a to aj v domoch z panelov SIP. Súhlaste, každý potrebuje čerstvý a čistý vzduch bez výnimky. „Canadian House“ a so správnym ventilačným systémom je zárukou domáceho pohodlia a tepla v kombinácii s čerstvým vzduchom, ktorý je pre moderného človeka tak potrebný