Vykurovanie

Jedným z hlavných argumentov v prospech výstavby domu z panelov SIP je
nielen relatívna lacnosť a vysoká rýchlosť výstavby, ale aj
následná kolosálna dlhodobá ekonomika výdavkov na vykurovanie tohto domu.
Dom zo SIP panelov má extrémne vysokú úsporu energie
kvality a vyžaduje minimálne náklady na udržanie tepla v ňom v chladnej
sezóne rok.

Ponúkame niekoľko overených energeticky efektívnych možností
riešenia vykurovania vášho domu, pomôžeme vám zvoliť si to najoptimálnejšie
pre Vás, ako aj profesionálne namontujeme celý vykurovací systém.

Tuhé palivo
Elektrina
Teplá podlaha
Ohrev vzduchu

Kúrenie na tuhé palivo

Až donedávna boli dodávky plynu častou témou rozhovorov medzi vlastníkmi súkromných domov. Napokon, plyn bol k dispozícii a celkom bežný. Ale ani dnes nie všetky osady majú plynovod a pripojenie na hlavné diaľnice nie je lacné. To je presne dôvod, prečo mnoho obyvateľov Kyjeva a Ukrajiny uprednostňuje výstavbu ekologicky šetrných a energeticky efektívnych domov a inštaláciu SIP domov na vykurovanie tuhým palivom. Panelové domy sa ľahko vykurujú absolútne akýmkoľvek spôsobom!

Princíp činnosti takéhoto vykurovania

V projektoch mnohých moderných kanadských domov je vopred poskytnutá samostatná technická miestnosť, ktorá sa používa ako kotolňa. Práve tam je nainštalované zariadenie, ktoré dodáva teplu celý dom. Jedná sa o kotol na tuhé palivo.

Použitie takého kotla v súkromnom dome je jedným z najlepších spôsobov. Koniec koncov, takáto jednotka sa „živí“:

 • uhlie;
 • rašelina;
 • pelety;
 • palivové drevo;
 • piliny a iný stolársky odpad.

Na rozdiel od vykurovania sporákom je kotol bezpečný a oveľa efektívnejší. Nemusíte neustále naberať popol a niekoľkokrát denne vyhadzovať palivové drevo alebo uhlie. „Jedlo“ môžete dať do kotla iba raz za niekoľko dní a vyčistiť ho raz za sezónu. Vykurovanie domu na tuhé palivo z panelov SIP sa rýchlo vráti za pár sezón.

Vykurovanie na tuhé palivo je tiež vynikajúcou voľbou pre domy, kde žijete sezónne, napríklad letné chaty. Skutočne sa dá kedykoľvek roztaviť a naplniť teplom a pohodlím.

Výhody vykurovania domu SIP na tuhé palivo

Používanie tejto technológie sa vynikajúco osvedčilo už mnoho rokov a majitelia vidieckych domov ju už ocenili z dôvodu:

 1. jednoduchosť a jednoduchosť použitia , pretože na použitie takejto jednotky nemusíte mať žiadne špeciálne znalosti;
 2. demokratické náklady : ceny za vykurovanie súkromného domu na tuhé palivo sú dnes dosť nízke a „nezasahujú“ do peňaženky;
 3. autonómia – váš dom bude vykurovaný bez ohľadu na dodávky plynu alebo stabilitu elektrickej siete;
 4. nízke ceny paliva pre kotol na tuhé palivá.

Moderný trh ponúka veľký výber kotlov na tuhé palivá. Ktorý z nich je lepšie uprednostniť, berúc do úvahy vaše želania a potreby, vám povie špecialista, od ktorého si môžete v budúcnosti objednať inštaláciu zariadenia na kľúč.

V každom prípade, ak ste sa rozhodli pre ekologický a energeticky efektívny dom vyrobený z panelov SIP, môžete si byť istí, že pre vás udrží teplo bez ohľadu na to, aký typ vykurovania si vyberiete

Kúrenie na elektrinu

V oblastiach, kde nie je plynovod, mnoho majiteľov súkromných domov uprednostňuje elektrinu na vykurovanie domu z panelov SIP. Vzhľadom na to, že takéto domy sa vyznačujú zvýšenou energetickou účinnosťou a dlhodobým udržiavaním teploty, je možné takéto vykurovanie využívať pravidelne, a nie priebežne (vo dne alebo v noci). Na rozdiel napríklad od tehlových domov je dom SIP vynikajúcim spôsobom, ako ušetriť až 30% na spotrebe elektriny.

Vykurovanie SIP-domu elektrinou a jeho typmi

Dnes existuje veľa spôsobov, ako vykurovať váš kanadský dom pomocou elektriny. Poďme sa pozrieť na tie najobľúbenejšie.

Elektrický kotol

Táto možnosť vykurovania je čoraz obľúbenejšia u majiteľov súkromných domov.

Princíp činnosti tejto jednotky je veľmi jednoduchý a spočíva v ohrievaní chladiacej kvapaliny pomocou vykurovacieho telesa (termoelektrický ohrievač). V skutočnosti ide o veľký kotol. Teplotný režim môžete regulovať a nastavovať intenzitu kúrenia pomocou ovládacej jednotky, ktorá je umiestnená na prednej strane kotla.

Možno rozlíšiť nasledujúce hlavné výhody elektrických kotlov:

 • kompaktnosť;
 • nie je potrebné organizovať samostatnú vetranú miestnosť;
 • jednoduchosť inštalácie;
 • schopnosť automatizovať prácu;
 • jednoduchý a intuitívny ovládací systém;
 • niektoré modely môžu nielen vykurovať miestnosť, ale aj ohrievať vodu.

Pre neprerušovanú a správnu činnosť takéhoto kotla je lepšie sa vopred postarať o inštaláciu stabilizátorov napätia a vodného filtra (ak je voda tvrdá). Ak sa v domoch so supmi stratí elektrina, teplo sa udrží mnoho hodín. V prípade dlhšieho výpadku existuje jednoduché riešenie: nainštalujte batérie.

Radiátory

Tento typ vykurovania sa tiež pomerne často používa na vykurovanie priestorov domu z panelov SIP. Zvláštnosťou takýchto batérií je, že môžu vyžadovať dodatočné zdobenie, ale 100% zvládajú svoju hlavnú funkciu.

Konvektory

Princíp činnosti týchto zariadení je veľmi podobný radiátorovému vykurovaniu, ale charakteristickou črtou konvektorov je ich estetický vzhľad a ergonómia.

Teplá podlaha

Vykurovanie domov z panelov SIP elektrickou energiou je moderné riešenie, ktoré nevyžaduje ďalšie starosti. Ak chcete usporiadať práve také kúrenie a zároveň zachovať maximálny pracovný priestor svojho domu, mali by ste venovať pozornosť „teplým podlahám“. Toto riešenie nevyžaduje špeciálne prevádzkové podmienky, ale zároveň umožňuje udržiavať optimálny teplotný režim kedykoľvek počas dňa.

Proces inštalácie takýchto podláh je namáhavý, je lepšie zveriť jeho inštaláciu na kľúč skúseným špecialistom. Ale nakoniec získate vykurovací systém, ktorý nezaberie voľné miesto a bude udržiavať hladinu vlhkosti pomocou zabudovaného klimatizačného systému.

Okrem toho dnes existuje ďalšie pomerne ekonomické, jednoduché a zároveň rýchle riešenie otázky vykurovania. Jedná sa o keramické panely s výkonom iba 360 wattov. Na rozdiel od murovaného domu robia vynikajúcu prácu s vykurovaním domu SIP! Pre domy s malými plochami sú takéto panely jednou z najlepších možností. 

V niektorých malých domoch, tak v meste Kyjev, ako aj v iných osadách na Ukrajine, sa stále používajú elektrické krby, ale v dobe nových technológií je tento spôsob vykurovania zastaraný a nepraktický.

Jedno môžeme povedať naisto – bez ohľadu na to, aký typ elektrického vykurovania pre váš SIP dom zvolíte, jeho steny udržia teplo aj v tých najnáročnejších mrazoch a v lete poskytnú vašej rodine príjemný chlad

Dom z panelov SIP a podlahového kúrenia

Stavba domov s využitím kanadskej technológie znamená (spravidla) v nich bývať celoročne. V dôsledku toho vyvstáva otázka vykurovania nového bývania v zimnom období. Existuje niekoľko možností na vykurovanie takýchto domov. Jedným z týchto typov je teplá podlaha pre domy z panelov SIP na kľúč. Môžete samozrejme vykurovať svoj domov pomocou:

 1. palivové drevo;
 2. uhlie;
 3. ekologické palivo;
 4. konvektory a elektrické ohrievače.

Na rozdiel od domov z kameňa, tehál alebo betónu bude ekonomickejšie a efektívnejšie organizovať vykurovanie samonosného izolovaného drôtu v dome, pretože jeho konštrukcia je veľmi podobná termoske, ktorá dokonale udržuje teplo.

Teplé podlahy: ich vlastnosti a výhody

Podlahové kúrenie v tandeme s jedinečnou technológiou panelových domov je dôstojnou alternatívou k štandardným batériám. Jeho výhody spočívajú v tom, že:

 • neznáša zaťaženie základne domu bez ohľadu na jeho typ;
 • minimálne náklady na energiu počas používania;
 • jednoduchosť starostlivosti;
 • jednotné, rýchle vykurovanie celej miestnosti;
 • jednoduchosť inštalácie;

Upozorňujeme, že takúto podlahu môžete dokonca pripojiť k centralizovanému vykurovaciemu systému vo viacpodlažných budovách a použiť ju v tandeme s obvyklým vykurovacím systémom.

Náklady na podlahové kúrenie pre samonosné izolované drôty domu závisia od typu, materiálu, z ktorého je vyrobený, a tiež od výrobcu. Dnes nie je ťažké zvoliť najlepšiu možnosť a nainštalovať ju za priaznivú cenu, pretože na trhu existuje veľa slušných riešení. Sami vidíte, že je to jednoduché!

Pred objednaním inštalácie, spustením teplých podláh sa musíte rozhodnúť pre jej typ. Existujú iba dve z nich:

 • voda. Voda cirkuluje v potrubiach takéhoto systému. Konštrukcia je spojená s plynovým kotlom alebo systémom ústredného kúrenia;
 • elektrický. Táto možnosť je dnes populárnejšia a na rozdiel od vykurovania radiátormi je hypoalergénna a poskytuje rovnomerný ohrev vzduchu.

Ako ukazuje prax, elektrická alternatíva je z hľadiska úspory nákladov najvýnosnejšou alternatívou. Ak takúto podlahu inštalujete do energeticky efektívneho domu z panelov SIP, môžete všeobecne zabudnúť na chlad a tepelné straty kamennými múrmi. V lete bude vo vnútri takého domu chladno a v zime si dlho udrží teplo.

Preto inštaláciou teplej podlahy pre drevený dom môžete ľahko ušetriť na vykurovaní vrátane kúrenia iba v noci. Táto možnosť je obzvlášť výhodná, ak je dom vybavený denným / nočným meračom pracujúcim za zníženú cenu.

Pomocou takéhoto systému ľudia v noci vykurujú dom a po celý deň zostáva príjemné teplo, dokonca aj večer zostáva podlaha teplá.

Inštalácia podlahového kúrenia

Na rozdiel od obdobia, keď sa technológia práve objavila na svetovom trhu, sú dnes náklady na podlahové kúrenie pre samonosné izolované vodiče doma dosť demokratické. Žiadne ďalšie náklady. S takýmito podlahami – iba komfort a enormná úspora tepla!

Ak chcete nainštalovať teplú podlahu, budete musieť vykonať niekoľko prípravných prác:

 • lepenie stien letovej klapky, aby sa vylúčili budúce tepelné straty;
 • inštalácia izolačnej vrstvy na reflexnú základňu;
 • kladenie vykurovacieho systému (vodovodné potrubie alebo elektrické vedenie);
 • inštalácia senzorov na nastavenie teploty vykurovania;
 • inštalácia suchého poteru nad systém;
 • stohovanie hliníkových plechov alebo fólie;
 • dokončovacie podlahové krytiny.

Kvalita budúceho podlahového kúrenia v dome vyrobenom z panelov SIP závisí od toho, ako profesionálne bola inštalácia vykonaná. Preto je kvôli zaisteniu životnosti a možnosti záručnej a servisnej údržby systému lepšie zveriť inštaláciu skúseným odborníkom. Dnes nie je ťažké nájsť remeselníkov, ktorí v Kyjeve, na predmestí a v iných osadách na Ukrajine zateplili už stovky domov.

Uprednostňovaním jedinečnej technológie teplého „kanadského“ domu a systému podlahového kúrenia zabezpečíte vo svojom dome stopercentné pohodlie a teplo. Len si to predstavte, vy a vaši blízki budete chodiť bosí po teplej podlahe aj v tých najťažších mrazoch a peniaze ušetrené na kúrení je lepšie minúť na spoločnú dovolenku

Ohrev vzduchu

Kanadské domy majú veľa výhod, jednou z nich je zvýšená úroveň tepelnej izolácie. Vďaka tomu sa vzduch vo vnútri domu ochladzuje oveľa dlhšie ako v murovaných alebo betónových domoch. Dom je utesnený a prúd čerstvého a teplého vzduchu je možné ľahko zabezpečiť inštaláciou ohrevu vzduchu pre samonosný izolovaný drôt v Kyjeve.

Vo vykurovacích systémoch súkromných domov môže byť chladiacou látkou nielen voda cirkulujúca cez potrubie, ale aj vzduch. Inštalácia tohto typu vykurovania je v domácnostiach v Európe a Spojených štátoch úplne bežná. Sebavedomé kroky robí aj Ukrajina.

Čo je to za systém

Ohrev vzduchu v dome SIP je systém generátora tepla, ktorý ohrieva vzduch a vzduchové potrubia, ktoré ho dodávajú do miestnosti. Generátory tepla môžu byť:

 • elektrický;
 • plyn a iné;

Okrem toho sú často vybavené filtračným systémom, cez ktorý prechádza vzduch do vzduchových potrubí a miestností. Často je vzduch dodávaný do vykurovacieho systému násilne kvôli nainštalovanému „prívodnému“ ventilátoru.

Vzduchové kanály môžu byť:

 1. guľaté (umožňujú ľahší prechod vzduchu).
 2. obdĺžnikové (dokonale zapadajú do každého interiéru).

Vzduch, ktorý sa už v miestnosti „ochladil“, sa odstráni von alebo sa vzduchovými kanálmi vráti späť do generátora tepla. Tento cyklus sa opakuje a zaisťuje rovnomerné vykurovanie každej miestnosti v dome.

Čo je výhodou vzduchových vykurovacích systémov

Systém vykurovania vzduchom v dome SIP má množstvo kvalitatívnych výhod.

Po prvé, je celkom jednoduché zorganizovať inštaláciu takého systému vo vnútri panelového domu, pretože to nevyžaduje hlučný perforátor, ktorý vytvára hory betónového prachu.

Po druhé, nie je potrebné neustále monitorovať hladinu chladiacej kvapaliny (napríklad vody) v systéme. Vzduchu bude vždy dosť. Ak porovnáme vzduch a horúcu vodu, potom prvou z nich je oveľa menej agresívne prostredie, pretože prakticky nevyvíja tlak na steny potrubia.

Po tretie, v zimnom období nie sú mrazy pre systém vykurovania vzduchom vôbec strašné, pretože v nich nie je voda.

Systém nepodlieha korózii. Ale aj keď to nie je 100% zapečatené, nebude to mať žiadne následky. Navyše nie je potrebné čakať, kým sa zahrejú všetky jeho prvky.

 

Tento typ vykurovania okrem iného eliminuje zahlcovanie miestností vykurovacími zariadeniami, pretože všetky kanály môžu byť ukryté vo vnútri stien a stropov a kombinované s klimatizačným systémom.

 

Vykurovanie vzduchom umožňuje regulovať úroveň tepla v každej jednotlivej miestnosti vo vnútri domu SIP. Napríklad, ak zriedka navštívite niektoré z jeho zón, môžete jedným pohybom ruky nastaviť intenzitu prúdenia teplovzdušných hmôt do nich.

 

Ohrev vzduchu zabezpečuje prítomnosť rôznych vzduchových filtrov a zvlhčovačov, čo je čistý vzduch, čo znamená zdravie.

 

Náklady na ohrev vzduchu pre drevený dom

 

Vykurovanie vzduchom v tandeme s „kanadským“ domom je ziskovou investíciou do pohodlia a tepla pre vašu rodinu. Účinnosť takéhoto systému je od 80 do 90% s minimálnou spotrebou paliva (ak sa používa plyn). Jeho účinnosť pri minimálnej spotrebe paliva dosahuje 80-90%. Zároveň má zmysel objednávať vzduchové vykurovanie domov z panelov SIP na kľúč, pretože skúsení remeselníci pomôžu s výberom a inštaláciou špeciálnych termostatov, ktoré navyše ušetria až 25% tepla.

 

Dom z panelov SIP a vykurovania vzduchom je autonómne, ekonomické a hlavne bezpečné a ekologické riešenie